Rząd przyjął projekt budżetu. Deficyt ma nie przekroczyć 65 mld zł
„Przed chwilą został przyjęty projekt budżetu państwa na rok 2023” – poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
W projekcie ustawy budżetowej Rada Ministrów przyjęła założenie, że w przyszłym roku wzrost PKB wyniesie 1,7 proc., a inflacja 9,8 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 proc.
Deficyt sektora finansów publicznych, liczony według unijnej metodologii, ma nie przekroczyć 4,4 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych utrzyma się na poziomie 53,1 proc. PKB.
– To budżet ambitny, ale przygotowany z uwzględnieniem sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej, w jakich znajduje się Polska. Odpowiada na wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć – mówiła w sierpniu, podczas prezentacji projektu, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Wzrost wydatków na obronę
W środę rząd zajął się także projektem ustawy okołobudżetowej, która zakłada m.in. wzrost wydatków na obronę narodową do 3 proc. PKB. Ustalono także, że w przyszłym roku nie wzrosną pensje osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Programy socjalne zostają
Rząd zaplanował utrzymanie wszystkich dotychczasowych programów socjalnych. Chodzi o takie programy jak Rodzina 500+, Maluch+, 300+ i inne.
Wzrosnąć mają nakłady na finansowanie ochrony zdrowia, realizację zadań inwestycyjnych w zakresie m.in. transportu lądowego oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego czy zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.
Rząd zapewnia też, że w budżecie zarezerwowane zostały środki na rozpoczęcie realizacji zadań związanych z Krajowym Planem Odbudowy.